Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Dzielnicy X do odwiedzenia nowej filii Centrum Kultury Podgórza – Klubu Swoszowice, podczas dnia otwartego i nie tylko. Swoszowice – od samego powstania – były miejscem spotkań ludzi spragnionych wypoczynku i relaksu, a także kontaktu z kulturą. Do okolicznego uzdrowiska zjeżdżali malarze, poeci i artyści, by promować swoją sztukę i znaleźć możnych mecenasów. Mamy nadzieję, że dzięki utworzeniu nowej filii Centrum Kultury Podgórza, Swoszowice znów staną się lokalnym ośrodkiem kultury – mówi Anna Grabowska, Dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Nowopowstała filia Centrum Kultury Podgórza jest zlokalizowana w budynku dworca kolejowego PKP Kraków-Swoszowice (ul. Kolejarzy 71), który został kompleksowo odrestaurowany i zmodernizowany. Prace na terenie dworca były częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 realizowanych przez inwestora – PKP S.A.

Pierwszy dzień wiosny w Klubie Swoszowice

W ramach dnia otwartego Klubu Swoszowice – który odbędzie się w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, tj. 21 marca (poniedziałek), w godz. 10.30-20.30 – przygotowaliśmy szereg atrakcji dla małych i dużych. Najmłodszych (dzieci w wieku 0-3 lat) wraz z opiekunami zaprosimy na pokazowe zajęcia Klubu Rodziców – warsztaty sensoryczno-rozwojowe, zabawy z językiem angielskim, zajęcia umuzykalniające oraz warsztaty podróżniczo-multisensoryczne. Starszym dzieciom i młodzieży zaproponujemy m.in. udział w warsztatach rękodzieła „ARTstacja“, warsztatach kulinarnych, przyrodniczych oraz stolarskich. Będzie również okazja, by obejrzeć spektakl teatralny „Słoń w Lokomotywie” oraz wspólnie poczytać wiersz „Lokomotywa” Juliana Tuwima. W planie są również animacje oraz zabawa terenowa. Na wszystkich, którzy będą chcieli zrobić sobie zabawne, pamiątkowe zdjęcie będzie też czekać fotobudka.

Wśród propozycji adresowanych do dorosłych i seniorów w programie dnia otwartego znalazły się natomiast: wykład oraz indywidualne konsultacje z dietetykiem (z możliwością wykonania analizy składu ciała) oraz warsztaty rękodzieła, a także spotkanie Saloniku Swoszowickiego – z ciekawymi opowieściami p. Bogny Wernichowskiej na temat dziedzictwa Swoszowic. Nie zabraknie również muzyczno-tanecznych akcentów: specjalnie dla gości Klubu Swoszowice wystąpi Jan Wojdak, a na finał dnia otwartego – w ramach „Balu na dworcu“ – będzie można zatańczyć w rytm największych przebojów przełomu wieków XIX i XX, granych na żywo przez zespół Secret Band.

Szczegółowy program dnia otwartego Klubu Swoszowice znajduje się poniżej. Wstęp na wszystkie zawarte w nim wydarzenia jest wolny.

Od malucha po seniora

Na co dzień najmłodsi odbiorcy kultury w Klubie Swoszowice będą mogli skorzystać m.in. z zajęć muzycznych, sensorycznych i ogólnorozwojowych realizowanych w ramach Klubu Rodziców (cyklicznych zajęć dla rodziców z dziećmi w wieku do lat 3), Klubu Przedszkolaka (zajęć dla dzieci w wieku 2,5-4 lat), zajęć plastycznych, baletowych oraz przyrodniczych. Dla starszych dzieci oraz młodzieży przygotowane zostały między innymi warsztaty wokalne, kursy rysunku, zajęcia taneczne, a także kursy języków obcych i lekcje gry na instrumentach. Dorosłym i seniorom zaproponujemy szeroki wachlarz zajęć rekreacyjnych, takich jak joga czy pilates, a także warsztaty artystyczne i rękodzieła.

W ofercie dla dorosłych znalazły się również zajęcia językowe, nauka gry na instrumentach i warsztaty tańca towarzyskiego, a osoby w wieku 60+ zapraszamy na cykl zajęć i spotkań kulturalno-edukacyjnych realizowanych w ramach Klubu Seniora. Poza stałymi zajęciami w Klubie Swoszowice organizowane będą również liczne wydarzenia kulturalne, m.in.: koncerty, spektakle, wystawy, plenery malarskie oraz cykle spotkań. Klub Swoszowice będzie uzupełnieniem oferty kulturalnej Dzielnicy X Swoszowice oraz miejscem spotkań i integracji mieszkańców. 

Podczas dnia otwartego będzie można kompleksowo zapoznać się z ofertą Klubu Swoszowice oraz zapisać na wybrane zajęcia. Będzie też okazja do rozmowy z instruktorami.

Szczegółowe informacje na temat aktualnej oferty zajęciowo-edukacyjnej Klubu Swoszowice można również znaleźć na stronie internetowej Klubu: swoszowice.ckpodgorza.pl.

Nietypowa lokalizacja i nowoczesne wyposażenie

Klub Swoszowice warto odwiedzić nie tylko ze względu na jego bogatą ofertę edukacyjno-kulturalną, ale również z uwagi na nietypową lokalizację oraz nowocześnie zaaranżowane wnętrza i doskonale wyposażone sale zajęciowe. Do dyspozycji nowej filii Centrum Kultury Podgórza oddano część odnowionego budynku dworca kolejowego PKP Kraków-Swoszowice o łącznej powierzchni aż 200 m2. Wśród pomieszczeń przeznaczonych na działalność kulturalno-edukacyjną, znajdują się: sala muzyczna przygotowana do nauki śpiewu oraz gry na instrumentach, pracownia plastyczna, a także sala wielofunkcyjna, która – w zależności od potrzeb – może stać się salą widowiskową i być wykorzystywana do organizowania koncertów i innych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, albo zamienić się w trzy odrębne sale zajęciowe. Podczas dnia otwartego będzie można swobodnie zwiedzać budynek Klubu i wszystkie pomieszczenia.

Klub Swoszowice - nowa filia Centrum Kultury Podgórza

1 /

Program wydarzenia

Dzień otwarty Klubu Swoszowice – nowej filii Centrum Kultury Podgórza
21.03.2022 r. godz. 10.30-20.30 | ul. Kolejarzy 71

DLA NAJMŁODSZYCH:
ZAJĘCIA KLUBU RODZICÓW (dzieci w wieku 0-3 lat z opiekunami)
godz. 12.00 | Warsztaty sensoryczno-rozwojowe
godz. 13.00 | Easy-Peasy – zabawy z językiem angielskim
godz. 14.30 | Zajęcia umuzykalniające według teorii prof. Gordona
godz. 16.30 | Warsztaty podróżniczo-multisensoryczne

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY:
godz. 11.00 | Spektakl teatralny „Słoń w Lokomotywie” oraz wspólne czytanie wiersza „Lokomotywa” J. Tuwima
godz. 12.00 | Kolorowa ciastolina
godz. 12.00 | ARTstacja – warsztaty rękodzieła dla dzieci
godz. 14.00 | Warsztaty stolarskie
godz. 16.00 | Warsztaty kulinarne dla rodzin
godz. 17.30 | Leśna pracownia –  warsztaty przyrodnicze

DLA DOROSŁYCH:
godz. 16.00 | Salonik Swoszowicki: „Dziedzictwo Swoszowic” – opowieści Bogny Wernichowskiej
godz. 18.00 | Jan Wojdak Show, w programie m.in. piosenki kolejowe
godz. 19.30 | „Bal na Dworcu” z muzyką na żywo zespołu Secret Band

DLA SENIORÓW:
godz. 10.30 | ARTstacja – warsztaty rękodzieła
godz. 14.00 | Woda najlepszym przyjacielem – wykład dietetyka Pauliny Ciupki
godz. 15.00 | Indywidualne konsultacje dietetyczne (możliwość wykonania analizy składu ciała
z wykorzystaniem wagi Tanita)

Ponadto: animacje dla dzieci, foto-budka, zabawa terenowa (w godz. 13.00-18.00)

Plakaty

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.